sobota, 19. julij 2025

Prava resnica – vi odločate

Kritična samorefleksija mi pove, da je moje poudarjanje kompleksnosti sveta, njegove nepredvidljivosti, odprtosti in celo nedoločenosti, za marsikoga preveč abstraktno, nezanimivo, nerazumljivo in celo nesmiselno. Absolutno je zato nemogoče, da bi moj blog bralo petdeset tisoč bralcev in bralk.

sreda, 16. julij 2025

Oblast kot psihoterapija

Paradoks trenutnega sveta, ki ga ne živi veliko ljudi, ki so lačni, revni, ujeti v vojne, podrejeni diktatorjem, hendikepirani, stari, bolni, nemočni, razseljeni, preseljeni v taborišča, izgnani, pregnani, zasvojeni, ima te koordinate: sistematična proizvodnja spontanosti, industrializacija individualnosti in način, kako oblast ustvarja prav to, kar naj bi slavila, hkrati pa zagotavlja, da služi institucionalnim potrebam, hierarhičnim razmerjem in lastnikom kapitala.

torek, 15. julij 2025

Modrost pod starim drevesom

Obstajajo razsežnosti naših življenj, udobje, varnost, predvidljivo ugodje, izolirane rutine. Poučili so nas o njihovem pomenu, navadili smo se nanje, razumemo jih in vsak dan znova se jih veselimo, računamo nanje, pričakujemo jih, včasih smo prijetno vznemirjeni zaradi njih. Razočarani smo, če kakšna iz nam neznanega razloga umanjka, če kakšna ni taka, kot pričakujemo in želimo. Zdi se nam, da si vse te razsežnosti preprosto zaslužimo, da nam pripadajo, ker iz dneva v dan trdo garamo zanje, se trudimo in vselej naredimo vse, kar je v naši moči, da so vedno tam, kjer naj bi bile in kjer morajo biti – tako pač verjamemo, ni pa nujno, da obenem vemo, zakaj tako verjamemo. Smo nekakšno središče sveta in vse naštete razsežnosti bi morale biti povsod okoli nas, sicer postanemo potrti, nezadovoljni in na koncu nesrečni. Verjamemo, da je iz njih zgrajena trdnjava, v kateri živimo in smo varni. Imenuje se »naš svet«.

ponedeljek, 14. julij 2025

Dobra pomoč ljudem v stiski in psihologija samouničevanja

Ljudje večkrat rečejo, da želijo komu »samo pomagati«. Želijo »samo dobro«. Skoraj nemogoče je najti človeka, ki bi zase rekel, da kdaj komu ne želi dobro ali da mu želi slabo. Pa vendar je ob vsem tem »dobrem delovanju« na svetu veliko zla. To ne obstaja le zaradi neposrednega zlega delovanja, temveč tudi zaradi »dobrega«.

nedelja, 13. julij 2025

Velika neizpolnjena obljuba

Kaj se je spremenilo v svetu, v katerem nam kapitalistična proizvodnja ponuja skoraj neomejeno količino dobrin in storitev, hkrati pa kot duhovna, simbolna bitja čutimo, da nas to ne more povsem zadovoljiti, kaj šele osrečiti? Zdi se, da obstaja vrzel med dobrinami in nezavednim vedenjem o tem, kaj potrebujemo bolj kot materialne dobrine: vero, upanje, ljubezen, srečanja, pogovore. To ne pomeni, da dobrin ne potrebujemo, pomeni le, da jih ne potrebujemo toliko in tako močno, kot se zdi. A zakaj potem nenehno delamo in jih kopičimo?

petek, 11. julij 2025

Etičnost in logični čas

Psihoanalitično spoznanje o naravi logičnega časa, kot ga imenuje Lacan, je izjemno pomembno za vsakdanje razumevanje človekovih zmožnosti, da sprejme določeno idejo ali razlago in jo organsko vgradi v svoje vsakdanje življenje, nato pa udejanja po svojih močeh. Pogosto se namreč motimo, ko mislimo ali verjamemo, da bodo drugi ljudje sprejeli idejo ali razlago ali koncept že samo zato, ker smo jim jo ponudili. Denimo, v analizi. Ali kjerkoli drugje.

četrtek, 10. julij 2025

Rak, ki zdravi samega sebe

Razmišljanje o prevladujočem konformizmu v neoliberalnem svetu, polnem paradoksov in aporij, ni naključno in ni izvito iz trte. Obstajajo osupljive vzporednice, ki me dobesedno silijo k takemu razmišljanju, zato ne morem drugače, tudi če bi hotel. Na kaj mislim?

Psihološki in socialni oziroma družbeni odzivi na izzive aktualnega življenja so prav tako zaskrbljujoči kot fizični ali telesni izzivi, s katerimi se srečujejo ljudje vsak dan. Izzive pogosto bodisi zanikajo bodisi se počutijo tako preobremenjene, da se umaknejo v nihilizem ali eskapizem. Oba načina sta neustrezna in jih ne zavarujeta pred izzivi. Ti so še vedno tam, nikamor ne izginejo, temveč se vračajo. Magično razmišljanje, prošnje in molitve ne pomagajo, da bi izginili ali se nenadoma preobrazili v nenevarne ali celo nevtralne.

sreda, 9. julij 2025

Bi menjal?

Dragi Dušan,
brez vašega dovoljenja si ne bi drznila zapisati svojega mnenja.

Zadnjič sem govorila o tem, da me v nekem trenutku preplavi nekaj zlobnega. Ta zloba je navadno usmerjena zgolj v sebe, saj razloga, da bi zlobo prenašala na drugega, v resnici nimam. Tudi opravičila, da bi to počela, ni. Pa vendar.

torek, 8. julij 2025

Manufakture zunanje motivacije in kaznovanje z nagradami

Obstaja paradoks, ki nam pove, da lahko nagrade postanejo svojevrstna kazen. Navajeni smo sicer razmišljati, da velja ravno nasprotno, da so torej nagrade vedno nekaj dobrega in pozitivnega, toda včasih je najbolje, če se lotimo še razmisleka o tem, na kar nismo navajeni. Da ne ponavljamo enega in istega ter da nismo vedno znova prepričani v isto. Da spoznamo še drugo plat tega, v kar sicer bolj ali manj spontano verjamemo. In se morda prepričamo, da je kaj od tega, kar verjamemo, tudi sporno.

ponedeljek, 7. julij 2025

Zakaj živeti vrednote in katere

Kaj sploh so vrednote? Naj najprej poudarim, da to niso le posameznikove preference ali njegova priljubljena mnenja. So organizacijska načela, za katera je značilno, da določajo, kako ljudje interpretiramo situacije, v katerih se znajdemo, načine, kako postavljamo prioritete in se odločamo.

So okvir, v katerem se odločamo, kaj je za nas najpomembnejše in h katerim ciljem težimo.

Vrednote tako niso le abstraktni ideali, temveč so praktična orodja v resničnem svetu.

sobota, 5. julij 2025

Revolucionarna ljubezen

Jezusova revolucionarna drža ni bistveno povezana z njegovo človeško biologijo ali njegovim specifičnim kulturnim kontekstom, čeprav sta zagotovo sooblikovala način njegovega izražanja, kot sem pokazal v prejšnjem zapisu. Bistveno za njegovo držo je povsem drugačen odnos do oblasti, trpljenja in blaginje drugih. Dosledno se je odločal, da bo uporabil vse svoje sposobnosti – intelektualne, duhovne, socialne – za širjenje dostojanstva in priložnosti tistim, ki so bili iz njih izključeni. To je temelj, na katerem stojim tudi sam.

petek, 4. julij 2025

Zakaj hodim za Jezusom

Že dolgo me zanima, kaj je želel Jezus Kristus. Cerkvena ideologija, da je prišel trpet za nas in nas je s tem odrešil, se mi zdi naivna in smešna. Nekaj je hotel, ker je imel poslanstvo, nekaj je dokazal. A kaj je dokazal? Trpel je in čutil je bolečino, dejal pa je, naj se ljubimo med seboj, kot nas je ljubil sam. Kaj to pomeni? Kako naj se ljubimo, kaj konkretno naj naredimo?

V kakšnem svetu je živel Jezus?

četrtek, 3. julij 2025

Neoliberalizem, permisivna vzgoja in nadjazovsko uživanje

Temelj sodobnega kapitalizma je permisivnost, zato je kritika, ki obtožuje starše permisivne vzgoje in kritizira mladostnike, da so vzgojeni preveč permisivno, preveč površna, prehitra in »prekratka«. Vzgajajo jih namreč za subjektivnost, ki jo kapitalizem najbolj potrebuje. Intuitivno vedo, kakšno subjektivnost terja, in se razumno odzivajo, ker želijo svojim otrokom dobro. Vedo, da bodo morali biti njihovi otroci fleksibilni, prilagodljivi, ustvarjalni in sposobni nenehnega samopreoblikovanja, da bi uspeli v sodobnih gospodarskih razmerah. Vedo, da tradicionalni avtoritarni pristopi otrok ne bodo pripravili na gospodarstva, ki zahtevajo kreativnost, sposobnost sodelovanja in čustveno inteligentnost namesto preproste poslušnosti, »pridnosti« in ubogljivosti.

torek, 1. julij 2025

Arhitektura zdravih odnosov

Pripravljam delavnice čustvene inteligentnosti za naslednje šolsko leto. Najprej razdelam štiri sidra čustvene inteligentnosti. Izraz »sidro« se mi zdi dober, ker namiguje na nekatere univerzalne principe človeškega vedenja, ki so dobri in imajo po navadi dobre učinke na medsebojne odnose.

A kako vemo, da so nekateri medsebojni odnosi dobri? Želijo vsi ljudje dobre odnose? In kako vemo, kateri niso? Kaj je značilno za ene in kaj za druge?

Prava resnica – vi odločate

Kritična samorefleksija mi pove, da je moje poudarjanje kompleksnosti sveta, njegove nepredvidljivosti, odprtosti in celo nedoločenosti, z...