Zakaj je okoli mene toliko ljudi, čutim pa toliko praznine, se sprašuje ena od udeleženk podporne skupine. Potem se pogovarjamo o tej temi. Pogovor nas odpelje zelo daleč.
Začnemo s preprosto ugotovitvijo. Navajeni smo, naučili smo se, da so naši pogovori predvsem vsakdanje in bolj ali manj obveznostim zavezano komuniciranje, pa tudi small talk, kot se reče s tujko. Vse to se dogaja na površju. Tam je tudi varno in vse je znano, kar pomeni, da je predvidljivo. Ni pa izpolnjujoče. Nikogar duhovno ne zadovolji prenašanje obveznih informacij, kaj je treba narediti, kdo bo kaj storil, kam šel ali nekaj opravil. Duhovne potrebe pa vztrajajo, ker so del naše narave. Ljudje potrebujemo poglobljene pogovore o nas samih.
To niso komercialno obarvane potrebe po tekmovanju, medsebojnem primerjanju, sreči, samouresničevanju in optimiziranju življenja, kot zapoveduje novorek. Daleč od tega.
To so potrebe po človeški bližini, občutenju bližine in pogovarjanju. Zveni zelo preprosto. Potem ena od udeleženk podporne skupine izjavi, da se ji zdi zelo zanimivo, koliko časa ljudje v povprečju porabimo za delo in koliko za pogovarjanje, občutenje bližine in duhovne izpolnjenosti. Razmerje je tako, da delamo veliko, ker je treba in ker smo navajeni, pogovarjanja in bližine pa je malo.
Nadalje ugotavljamo, da ljudje okoli nas pogosto ne marajo preveč »filozofiranja«. A kaj je to?
»Filozofiranje« je žargonski izraz za nekoliko poglobljene pogovore o tem, kar imamo med seboj, ki jih sicer nujno potrebujemo. To ni branje Kritike čistega uma in abstraktno razpravljanje, kje vse se je Kant motil in kje je imel prav, pa vendar ljudje vedno znova rečejo, da je prezahtevno in da takega pogovarjanja ne marajo in ne prenesejo. Duhovne praznine je zato okoli nas veliko.
Čisto naključje je, da po koncu pogovorne skupine preberem članek s pomenljivim naslovom: Milijarderji, kot je Elon Musk, ne samo mislijo, da so boljši od nas – v resnici nas sovražijo (Zoe Wiliams, The Guardian, 12. november 2024).
Avtorica v članku zapiše: Ultra bogati ljudje govorijo o rešitvi podnebne krize ali odpravi družbene neenakosti. Toda tisto, kar jih resnično zanima, je preživetje ali pobeg od vseh, ki so revnejši od njih. Danes se tako dogaja, da kljub skoraj marksističnemu razpravljanju o vključujoči družbi, o vključevanju vseh ljudi v družbo in o družbeni pravičnosti nastaja nov razcep: bogataši in pripadniki elite se ograjujejo od vseh drugih ljudi, ki so tako, simbolično vzeto, »zunaj«, medtem ko so sami »znotraj«.
Ljudje, ki so »znotraj«, niso le privilegirani, zanje je pomembno še nekaj drugega. Upravljajo namreč s svetom. Povejmo to jasno in glasno. Pika. Nobenega žargona in novoreka ne potrebujemo, da bi dojeli, kaj se dogaja v svetu milijarderjev, ki upravljajo z vsem svetom in nameravajo upravljati še naprej.
Zoe Williams: V enem samem odstavku je strnil miselni zemljevid milijarderskega razreda: fantazije o apokalipsi in bunkerska prihodnost; goreče prepričanje v lastno superiornost na genski ravni; sovraštvo do vsake suverenosti, ki je višja od njihove; skoraj otroško pomanjkanje samorefleksije, in sicer v taki meri in na tak način, kot bi se vi sami imenovali »učinkoviti altruist« samo zato, ker bi imeli dovolj izmišljene neto vrednosti, da bi potencialno pomagali drugim, medtem ko bi hkrati načrtovali prihodnost, v kateri bi vsi ti ljudje preprosto poginili (prav tam).
Razmišljanje in govorjenje o vključujoči družbi je sicer hvalevredno in je velik civilizacijski dosežek, toda realnost, globalno vzeto, je bistveno drugačna. V njej deluje zelo močan mehanizem izključevanja, ki omogoča eliti, da se dobesedno izogiba ne le drugim ljudem, ki niso tako ultra bogati, temveč kar vsem ljudem, ki niso kakor sami, ker jim gredo preprosto na živce. In ker jim vsaj zaenkrat še ne morejo pobegniti na Mars in druge planete, gradijo zaklonišča in elitne prostore na Zemlji.
Od tam upravljajo s svetom, toda še vedno je res, kar pravi Albert Camus: sredi te milijarderske zime v meni in verjetno v tebi še vedno vztraja nepremagljivo poletje (cit. po prav tam).
Ni komentarjev:
Objavite komentar